Leading Manufacturer of industrial argon gas in 47 ltr water capacity cylinder from Bengaluru.
₹ 1800 / Cylinder Get Latest Price
| Water Capacity | 47 L |
| Grade | Industrial Grade |
| Cylinder Capacity | 47 L |
| Gas Purity | 99.995 % |
| Gas Grade | Industrial |
| Working Pressure | 150 bar |
| Usage/Application | Welding |
| Purity | 99.99 % |
| Design Code | ISO 9809 |
| Cylinder Material | Carbon Steel |
| Type | Pure Argon |
| Cylinder Color | Grey |
| Test Pressure | 250 bar |
| CAS Number | 7440341 |
| Brand | Rama Cylinders |
| Gas Capacity | 7 M3 |
| Water Capacoity | 47 ltrs |
| Pack Type | Mild Steel Cylinder |
| Molar Mass | 34.0147 g/mol |
Minimum order quantity: 1 Cylinder
Owing to the vast acquaintance, our firm is competent to present Industrial Argon Gas. Our customers can avail this product as per their requirements.
Abhishek Murthy (Proprietor)
SLN Enterprises
No 548, Swamy Vivekananda Main Road, Kithaganuru Village, Bidrahalli Hobli, Virgonagar Post
Bengaluru - 560049, Karnataka, India