Pioneers in the industry, we offer essab single stage dual gauge gas regulator for co2 brass , industrial gas regulator with warranty, yamato industrial co2 gas regulator brass pressure regulator for industrial gas, two-stage gas regulators, single stage dual gauge gas pressure regulator, brass material and yamato industrial gas regulator brass pressure regulator for industrial gas applications from India.
₹ 3550 / Piece Get Latest Price
| Stage Type | Single Stage |
| Regulator Type | Low Pressure |
| Brand | ESAB |
| Inlet Pressure | 150 bar |
| Material | Brass |
| Outlet Pressure | 0 to 10 bar |
| Gauge Type | Double Gauge |
Minimum order quantity: 1 Piece
SLN Industrial Gases supplies ESSAB Make Single Stage Dual Gauge Gas Regulator manufactured with high-quality brass body, ensuring durability, corrosion resistance, and reliable performance in industrial gas applications.
This regulator is designed to provide accurate pressure control and is widely used for gases like CO2.
₹ 1400 / Piece Get Latest Price
| Stage Type | Single Stage |
| Regulator Type | Low Pressure |
| Brand | Yamato |
| Inlet Pressure | 150 bar |
| Material | Brass |
| Outlet Pressure | 0 to 10 bar |
| Gauge Type | Double Gauge |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 7000 / Piece Get Latest Price
| Gas Type | Nitrogen |
| Country of Origin | Made in India |
| No of Stage | 2 |
| Area of Service | Karnataka |
| location | bangalore |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 4800 / Piece Get Latest Price
| Outlet Pressure | 0-10 bar |
| Inlet Pressure | 150 |
| Regulator Type | Single Stage |
| Body Material | Brass |
| Media | Air, Nitrogen, Oxygen, Argon |
| End Connection | Female Thread |
| Thread Standard | BSP |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1400 / Piece Get Latest Price
| Gas | Carbon Dioxide |
| Regulator Type | Low Pressure Regulator |
| Stage Type | Single Stage |
| Brand | Yamato |
| Maximum Inlet Pressure | 150 bar |
| Outlet Pressure | 10 bar |
| Material | Brass |
Minimum order quantity: 1 Piece
SLN INDUSTRIAL GASES offers premium quality Yamato Industrial Gas Regulator made from high-grade brass, designed for accurate pressure control in industrial gas applications. Known for durability, smooth performance, corrosion resistance, and reliable gas flow regulation, this regulator is widely used in welding, cutting, laboratory, fabrication, and industrial gas handling systems
Abhishek Murthy (Proprietor)
SLN Enterprises
No 548, Swamy Vivekananda Main Road, Kithaganuru Village, Bidrahalli Hobli, Virgonagar Post
Bengaluru - 560049, Karnataka, India