Industrial Oxygen Cylinder Supplier, Industrial Oxygen Cylinder in Bengaluru, Industrial Oxygen Cylinder Supplier in Karnataka
₹ 14000 / Cylinder Get Latest Price
| Water Capacity | 47 L |
| Design Pressure | 150 bar |
| Working Pressure | 150 bar |
| Cylinder Material | Mild Steel |
| Cylinder Type | Trolley |
| With Valve | With Valve |
| Usage | Industrial |
| Water Capacity (Litres) | D Type (46.7 Litre) |
| Type of Cylinder | Empty |
| Feature | Without Flowmeter |
| Test Pressure | 225 bar |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Cylinder
₹ 7000 / Cylinder Get Latest Price
| Water Capacity | 10 L |
| Working Pressure | 150 kgf/cm2 |
| Design Pressure | 150 bar |
| Cylinder Material | Mild Steel |
| Type | Portable |
| Feature | Without Flowmeter |
| Gas Type | Medical Oxygen |
| Cylinder Type | Portable |
| With Valve | With Valve |
| Type Of Cylinder | Empty |
| Water Capacity (Litres) | B-Type (10 Litre) |
| Gas Capacity | 10 ltr |
| Usage | Medical Use |
| Brand | Rama Cylinders |
| Country of Origin | Made in India |
| location | bangalore |
Minimum order quantity: 1 Cylinder
Owing to our affluent industry acquaintance, we present Oxygen Gas. In addition, experts check these products on diverse industry parameters to ensure the sturdy nature.
₹ 700 / Cylinder Get Latest Price
| Gas Purity | 99.5 % |
| Working Pressure | 150 kgf/cm2 |
| Gas Type | Industrial Oxygen |
| Brand | Rama Cylinders |
| Gas Capacity | 7 Cubic Meter |
| Cylinder Color | Black |
| Type of Cylinder | Filled |
| Feature | With Flowmeter |
| Purity | Above 99% |
| Valve Type | Bullnose |
| Gas Application | Cutting, Welding, Industrial Process |
| Test Pressure | 250 bar |
| Country of Origin | Made in India |
| Water Capacity | 47 Liter |
| Cylinder Material | Carbon Steel |
| Material | Mild Steel |
₹ 450 / Cylinder Get Latest Price
| Water Capacity | 10 L |
| Gas Purity | 99.5 % |
| Working Pressure | 150 bar |
| Cylinder Material | Mild Steel |
| Gas Type | Industrial Oxygen |
| Water Capacity (Litres) | B-Type (10 Litre) |
| Brand | Rama Cylinders |
| Type of Cylinder | Filled |
| Feature | Without Flowmeter |
| Body Material | Mild Steel |
| Cylinder Color | Black |
| Valve Type | Bullnose |
| Gas Application | Welding, Cutting, Industrial Process |
| Test Pressure | 250 bar |
| Country of Origin | Made in India |
Abhishek Murthy (Proprietor)
SLN Enterprises
No 548, Swamy Vivekananda Main Road, Kithaganuru Village, Bidrahalli Hobli, Virgonagar Post
Bengaluru - 560049, Karnataka, India